Alexi Cabanez

American Canyon Middle School eighth-grader Alexi Cabanez competes in the girls long jump during an ACE Athletics track and field meet May 10 at Redwood Middle School.

Casey Wedding photo

At the CIF Sac-Joaquin Section Division II-III Championships last Wednesday and Friday at Bella Vista High in Fair Oaks, where track and field athletes needed to place in the top seven to advance to this week’s Masters Meet, junior Kristofer Castillo and sophomore Alexus Jackson each qualified in two events for American Canyon High.

Castillo, who reached last year’s Masters finals in the 100 meters, will get another chance after placing fourth in Friday’s Div. II-III finals with a time of 11.04 seconds. He also moved on in the 200 meters, with a fifth-place time of 22.41 seconds.

Jackson squeaked into Masters with seventh-place finishes in the 400 meters (59.38) and in the 4x100 relay, where she anchored senior Ailey Le Duff, freshman Qwencee Stewart and sophomore Isabelle Ramos to a time of 50.51 seconds.

Just missing Masters trips with ninth-place finishes were senior Nico Vastash in the boys 110 hurdles (15.55) and Isabelle Ramos in the 300 hurdles (49.45).

In the girls 4x400 relay, Stewart, Le Duff, Ramos and Jackson finished 10th in 4:11.32. Stewart was 12th in the 100 (12.85) and Le Duff was 13th in the 400 (1:04.48).

The girls pole vault saw freshman Riley Furey finish 11th and senior Priya Pahal 12th, both at 7 feet, 11 inches.

In the girls discus, junior Mariah Carlyle was 13th (88-4) and freshman Meron Yalew 21st (67-7). Carlyle was also 16th in the shot put (28-11.5).

Placing 14th in the boys 300 hurdles was junior Michael Ramos (42.61).

Tesia De Leon took 17th in the girls 1600 meters (6:06.36). The senior also took 19th in the 3200 meters (13:43.81).

Placing 18th were sophomore Alfredo Calderon in the boys discus (111-0) and freshman Clarissa Tolson in the girls triple jump (30-1.75).

In the girls long jump, freshman Quadaish Kelly was 23 rd (13-4.5).

The boys 4x400 relay team of sophomore Jazjuan Kenion, seniors Jose-Luis Lopez-Herrera and Vaughn Johnson and Castillo was disqualified after qualifying eighth on Wednesday with a time of 3:36.51.

In the boys high jump, sophomore Kristian Valencia was unable to clear the opening height of 5-8.

Middle School Track

The Napa County Office of Education’s After Class Enrichment program has been holding middle school track meets on Wednesdays.

The All-City Invitational will wrap up the schedule on May 31 at Harvest Middle School. Participants will be invitation-only, the top scorers in the pre-qualifying meets.

“It will be the best of best at local middle schools,” said ACE Athletics Assistant Coordinator Devin Lamb. “What’s really great is there are kids from private and public competing together. We have coaches and volunteers helping to make the events happen from all schools. There is great atmosphere and energy at these meets.”

Here are American Canyon Middle School’s results at an ACE meet at Redwood Middle School in Napa on May 10:

800 meters

Seventh-grade boys: 2. 2:28.44; Cameron Coe Baca; 4. Skyler Johnson 2:52.15. Seventh-grade girls: 3. Alyssa Sapida 3:06.52. Eighth-grade girls: 2. Jessica Villanueva 3:12.86; 4. Abigail 3:27.56; 6. Yesenia Cardenas 3:32.56; 7. Angelie Bautista 3:33.90.

4x100 relay

Sixth-grade girls: 2. Alena Nutt (anchor) 1:04.03. Eighth-grade girls: 4. Rachel 1:06.05. Seventh-grade boys: 2. Alfons McCoy (anchor) 57.06.

400 meters

Sixth-grade girls: 6. Aurora Dickenson 1:35.75. Eighth-grade girls: 6. Jasmine Goon 1:20.37; 8. Rachel 1:21.24; 9. Kathryn Robison 1:22.55; 10. Shayla Hoang (ACMS) 1:37.56. Seventh-grade boys: 3. Cameron Coe Baca 1:07.24; 6. Ethan Luong 1:18.43. Eighth-grade boys: 5. Jaylen Jones 1:22.62.

100 meters

Sixth-grade girls: 1. (tie) Alena Nutt 14.38; 5. Sophia Beye 15.25; 7. Micayla Santiago 16.40; 10. Briana Hernandez-Lopez 16.68. Eighth-grade girls: 12. (tie) Alexi Cabanez 16.05; 15. Berke 18.18. Seventh-grade boys: 2. Branden Coe Baca 13.02; 3. Alfons McCoy 13.09; 11. Ethan Luong 15.18.

1600 meters

Seventh-grade boys: 4. Skyler Johnson 6:52:52. Seventh-grade girls: 1. Leliani Frazer 7:13:83. Eighth-grade girls: 4. Lydia Benton 6:56:02.

200 meters

Seventh-grade girls: 12. Junela Dizon 42.61. Eighth-grade girls: 8. Carla Go 34.59; 9. Alexi Cabanez (ACMS) 35.58; 10. Shane Santiago 35.77. Seventh-grade boys: 1. Cameron Coe Baca 28.50; 4. Skyler Johnson 30.68; 7. Andres Cardenas 35.18.

4x400 relay

Seventh-grade girls: 1. Leilani Frazer (anchor) 5:35.06.

Shot put

Sixth-grade girls: 3. Micayla Santiago 11-2.5; 4. Sophia Beye 9-8. Eighth-grade girls: 5. Yesenia Cardenas 22-6. Eighth-grade boys: 11. Jaylyn Jones 23-2.

High jump

Eighth-grade girls: 2. Jessica Villanueva 3-10; 3. (tie) Lydia Benton 3-10; 5. (tie) Kathryn Robinson 3-6. Seventh-grade boys: 1. Branden Coe Baca (ACMS) 4-9; 2. Cameron Coe Baca 4-8.

Long jump

Sixth-grade girls: 5. Alena Nutt 12-4; 9. (tie) Briana Lopez 9-1.5. Eighth-grade girls: 7. Shayla Hoang 11-1.5; 9. Rachel Ritter 10-9.5; 12. Alexi Cabanez 9-7.5; 14. Berke Nauright 6-11. Seventh-grade boys: 4. Alfons McCoy 14-3.

0
0
0
0
0